Proč používat označení VOC a dále rozvíjet apelační systém? Jeho aplikace v ČR během uplynulých 15 let potvrdila, že se ubíráme správnou cestou. Inspirací byly obdobné systémy z Francie (AOP/AOC), Itálie (DOP/DOC), Rakouska (DAC) či Španělska (DOP/DO). Místní vína, např. Chianti, Rioja nebo Chablis, představují na současném trhu jasně identifikovatelné značky.
Spotřebitelům přináší apelační systém lepší orientaci, vinařům umožňuje směřování na evropské trhy a zároveň návrat k tradici v době, kdy dochází ke zvýšení samosprávy, samoregulace atd.
Proto se Svaz vinařů ČR rozhodl iniciovat rozvoj Apelačního systému v ČR. Vznikl Přípravný výbor, složený z odborníků, vinařů všech vinařských podoblastí ČR a zástupců významných institucí, v čele s Ing. Janem Stávkem, PhD. a Mgr. Františkem Koudelou.
Co systém přinese vinařům?
„Všechna tato téma jsou rozpracována v novém sborníku Apelační systém v ČR. Je až neuvěřitelné, jak se podařilo dostat k jednomu jednacímu stolu zástupce napříč všemi vinařskými podoblastmi, vinařskými spolky a institucemi, které mají v gesci vinařství a vinohradnictví,“ přibližuje František Koudela.
Rozvoj apelačního systému u nás je běh na dlouhou trať. Ale už nyní je jasné, že jednotná základní pravidla by měla být definována. Jen tak se lze vyvarovat chaosu na trhu a u spotřebitelů.
„Práce Přípravného výboru během Covidu a změn ve Svazu vinařů byla přerušena. Nicméně v nové koncepci Svazu vinařů se počítá s tvorbou Apelačního systému jako s nosným téma, které souvisí nejen s budováním pevné identity vín České republiky, ale také zaměření se na regionálně typické produkty,“ uvedl Jan Stávek.